ШКОЛА РІЗЬБЯРСТВА |
Починаючи з 1986-1987 навчального року, в Бродівському педагогічному училищі (нині КЗ ЛОР «Педагогічний коледж імені Маркіяна Шашкевича») працює організований викладачем Ошурком Ігорем Степановичем гурток «Різьблення по дереву». Науково-методичною основою для його роботи стало глибоке вивчення творчості відомих косівських майстрів, членів Спілки художників колишнього СРСР — В. Гуза. І. Павлика, творчого доробку родини Шкрібляків, митців Львівщини. Вимоги часу, стійкий інтерес студентів, запити освітянських установ, копітка та продуктивна робота гуртка дали підстави для введення на відділі «Трудове навчання та креслення» у 1990 році додаткової кваліфікації «Керівник гуртка декоративно-ужиткового мистецтва".
Майстерня ручної обробки деревини і кабінет декоративно-ужиткового мистецтва (тепер українських народних ремесел) реконструйовані та оформленні студентами-старшокурсниками коледжу, за власними проектами, у вільний від навчання час. Вони обладнані постійними та змінними виставками, технічними засобами навчання старого та нового покоління: аудіо, відео-технікою, комп'ютерами, мультимедійним проектором, принтером, сканером, ксероксом, цифровим фотоапаратом. Велика увага в роботі приділяється використанню відео-сюжетів. На заняттях використовуються фрагменти записів гурткових занять, і відео-сюжети з морфології декоративно-ужиткового мистецтва та майстер-класи з більшості практичних робіт.
Водночас практика показує – ніщо не стимулює студентів до роботи над творчими, естетично завершеними виробами так, як проведення різноманітних виставок. Вони проводяться після кожної комплексної практичної роботи в коледжі та школах міста, де наші студенти проходять пробну практику. Вихованці Ігоря Степановича беруть участь у міських, районних, обласних та всеукраїнських виставках творів ужиткового мистецтва. Схвальні відгуки відвідувачів отримали роботи нашого студентства у м. Києві та м. Львові. Утвердженням "Школи різьбярства" нашого коледжу стало визнання членами журі усіх наших 12 конкурсних робіт, що були представлені на Всеукраїнському конкурсі студентської молоді з декоративно-прикладної творчості, який проходив 14-16 квітня 2014 року в Уманському педагогічному університеті імені Павла Тичини. Особливістю цьогорічного конкурсу була можливість представляти вироби, правда з певними обмеженнями, заочно. За вагомий внесок у розвиток українського декоративно-прикладного мистецтва та підготовку студентства отримано подяку від Голови організаційного комітету доктора педагогічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України Н.С. Побірченка, а кожен з десяти студентів нагороджений сертифікатом учасника Всеукраїнського конкурсу студентської молоді.
Переважна більшість вчителів трудового навчання західного регіону України, випускників нашого навчального закладу, які отримали цю додаткову спеціалізацію, є керівниками гуртків декоративно-ужиткового мистецтва у школах та позашкільних навчальних закладах. Багато з них, отримавши освіту, стали мистецтвознавцями, різьбярами, архітекторами, майстрами ПТУ. Так, наприклад, Роману Дацку, випускнику Бродівського педагогічного коледжу, який у 2012 році навчався в магістратурі Львівської академії мистецтв, присвоєно почесне звання «Народний майстер України». |